A homlokzati nyílászárók beépítésének fontos része egy hazánkban még kevésbé ismert és használt technológia, a RAL vagy légtömör beépítés. Miért van rá szükség, és milyen előnnyel jár az alkalmazása? Írásunk ebben nyújt segítséget.
A lakótér és a külső környezet levegője páratartalom, hőmérséklet és légnyomás szempontjából is folyamatos eltérést mutat. A különbség főként a hideg időszakban kiemelkedő: a téli hónapokban a lakótér hőmérséklete akár 30-35 °C-kal is melegebb lehet a külső hőmérsékletnél, és hasonlóan nagymértékű eltérés lehet az egyéb, fent leírt légköri tulajdonságokban is. A lakótérben folyamatos a légnedvesség (pára) képződése: a fürdés, főzés, vizes takarítás, teregetés, de még az életműködéshez elengedhetetlen légzés is pára képződéssel jár. A régi, elavult nyílászárók cseréje több szempontból is előnyös: A lakótér fűtésének/hűtésének költsége, valamint por- és zajterhelés is jelentősen csökken, és esztétikai szempontból is igen pozitív a változás. A művelet azonban más területekre is hatással van. A korszerűtlen, rosszul záródó nyílászárókon a cserét megelőzően még csukott állapotban is jelentős légcsere történik, amely az új nyílászárók beépítését követően gyakorlatilag megszűnik. Emiatt a lakótérben rekedt magas páratartalmú levegő zárt nyílászárók esetén már nem tud a réseken a szabadba távozni, így új „útvonalat” kell keresnie.
Ismered a szolgáltatásainkat?
Az építészetben alkalmazott anyagok többek között légtömörségi jellemzőkkel is rendelkeznek. Bizonyos anyagok, mint például a vasbeton és a vakolt téglafal légtömörnek tekinthetők, mások anyagok mint például a gipszkarton, vakolatlan téglafal, fa szerkezetek vagy a nyílászárók beépítéséhez használt poliuretán (pur) hab pedig nem légtömörnek. A nem légtömör szerkezeteken -anyagtípustól függően- kisebb-nagyobb mértékű levegő áramlás történik: A magasabb páratartalmú és/vagy hőmérsékletű levegő az alacsonyabb értékkel rendelkező közeg felé áramlik. A lakótérben a fentebb leírtak végett jellemzően relatív pára túlnyomás uralkodik, ezért egy folyamatos, magas nedvességtartalmú légáramlás van jelen. Ez a folyamatos páraterhelés a nem légtömör anyagokat hosszútávon károsíthatja, ezért a jelenségtől védeni kell azokat.
A nyílászárók beépítésekor alkalmazott purhab esetében a páratartalom, azaz a nedvesség folyamatos jelenléte roncsolja a hab szerkezetét. Ez idővel átázást, és ezáltal hőhíd kialakulását eredményezi, ami jelentősen rontja a nyílászáró hatékonyságát. A probléma megoldására a RAL technológiát alkalmazzuk, melynek lényege, hogy a kikeményedett és visszavágott habréteg belső oldalára egy pára- és vízzáró, míg a külső oldalára egy vízzáró de páraáteresztő réteg kerül. A technológia lehetővé teszi, hogy a lakótér magas páratartalmú levegője ne juthasson a habrétegbe, de a falszerkezetben képződő nedvesség akadálytalanul távozhasson a szabadba, a megfelelő külső vízzárás biztosítása mellett. A rendszer korábban csak szalagos formában volt jelen, azonban néhány éve elérhető a folyékony, kenhető technológia is, amely lehetővé teszi a nem új építésű, bontott, egyenetlen káva felületekkel rendelkező falnyílásokban való alkalmazást is.
Egy korszerű, minőségi nyílászáró rendszer szakszerű beépítés esetén 20-30 éven keresztül szolgálhatja kényelmünket. A beépítéskor alkalmazott purhab szigetelés a nyílászáró rendszer részét képezi, így elengedhetetlen annak megfelelő védelme. Kizárólag így biztosítható akár évtizedeken át a megbízható, egyenletes teljesítmény.
Nyiss a lehetőségekre!